Przejdź do treści
Logo - Centrum Pieniądza im. Sławomira S. SkrzypkaLogo - Centrum Pieniądza im. Sławomira S. Skrzypka
Zamknij
ul. Świętokrzyska 11/21
00-919 Warszawa
Aa+
Aa-
Ikona kontrastu
Ikona linku
Ikona skali szarości
Ikona zmiany na czytelne czcionki
Ikona resetu ustawień WCAG

Polimerowe Banknoty Świata

wystawy czasowe

Wystawa „Polimerowe Banknoty Świata” przedstawia banknoty emitowane w takiej technologii przez banki centralne wielu krajów. Specjalnie przygotowaną ekspozycję można było oglądać od czerwca 2023 roku do marca 2024 roku w jednej z sal na terenie centrali NBP.

Inspiracją był banknot z wizerunkiem Mikołaja Kopernika wyemitowany w 2023 r. przez Narodowy Bank Polski. Piętnasty banknot kolekcjonerski NBP jest zarazem drugim polskim banknotem wykonanym na podłożu polimerowym. Pierwszy polski banknot polimerowy ukazał się w 2014 r. z okazji 100. rocznicy utworzenia Legionów Polskich.

Na ekspozycji zgromadzono 160 wybranych banknotów pochodzących z 64 krajów. Pierwsze banknoty wykonane z polimeru zostały wprowadzone do obiegu w Australii w 1988 r. W Europie jako pierwsi wyprodukowali je Rumuni w 1999 r. Od tamtej pory banknoty polimerowe wyemitowało 70 krajów.

Kompozycja wystawy skłaniała do skupienie uwagi na grafikach znajdujących się na banknotach. Umieszczone na nich odwzorowania postaci lub wydarzeń historycznych i kulturalnych, przedstawicieli fauny i flory oraz charakterystycznych obiektów są wizytówkami krajów emitujących te fascynujące małe dzieła sztuki. To także okazja do zapoznania się z zabezpieczeniami stosowanymi na podłożu polimerowym.

Uzupełnieniem ekspozycji były banknoty wykonane na podłożu hybrydowym oraz zestawy banknotów papierowych i polimerowych z takimi samymi wizerunkami. Jako ciekawostkę zaprezentowaliśmy również polimerowe banknoty testowe wykonane przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych SA.